DOLAR 32,5119
EURO 34,6244
ALTIN 2.502,34
BIST 9.563,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 24°C
Az Bulutlu
Niğde
24°C
Az Bulutlu
Per 22°C
Cum 20°C
Cts 20°C
Paz 21°C

1MAYIS KAVGA DEĞİL BAHAR VE EMEK BAYRAMIDIR!

1MAYIS KAVGA DEĞİL BAHAR VE EMEK BAYRAMIDIR!
01.05.2023
146
A+
A-

Bugün takvimlere göre ilkbaharın 3.ayı olsa da esas itibarıyla Mart ayı bu senede olduğu yeterli oranda olmasa da genelde kar yağışlı geçtiğinden ve Nisan ayının ise ilk yarısı genel olarak akşam Namazı öncesi ve sonrası, Ramazan bayramının ikinci gününden başlayarak 29 Nisan Cumarteside dahil tıpkı 40 ikindi yağmurları devam eden yağışlarla hava sıcaklığının düşmesiyle ayın yarısından fazlası kış gibi geçti.

    Mayıs ayı Bahar’ın olgunluk ayı ve havaların ısındığı yabanın, kırların çayırların insanları ve hayvanları misafir edecek kıvama geldiği ay olduğundan tarih boyunca bu ayın ilk günü olan 1 Mayıs günü “Bahar Bayramı” olarak kutlanırken yine bizim kültürümüz bu ayın 6. günü ise Hıdırellez bayramı olarak kutlanıyor.

    Daha sonraları ise sanayinin gelişmesiyle birlikte istihdamın artması sonucu yoğun işçi çalıştırılmasına başlanması ve işçilerin hayat standardının yükseltilmesi için verilen mücadelenin başlangıç günü olduğu için 1 Mayıs Dünyadaki işçilerin bayramı olarak kabul edilmiştir.

    1 MAYIS’IN TARİHÇESİ

    1 Mayıs İşçi bayramının kutlanmasına neden başlandığı ve ilk defa ne zaman kutlandığıyla ilgili olarak çeşitli kaynaklarda verilen bilgide;

    Avrupa ve Amerika’da 19. yüzyıl boyunca çok kötü çalışma koşulları içinde çalışan işçiler, yaşadıkları koşulları değiştirmek üzere birçok grev ve direniş gerçekleştirdiler.

    Amerikan ekonomisinin 1860’lı yıllardan itibaren büyük sorunlar içine girmesiyle işverenler 1874 yılında dört eyalette birden ücretlerin düşürülmesine karar verdiler.

    İşçiler bu karara karşı direndi.

    13 Ocak 1874 günü düzenledikleri kitlesel bir toplantı, polis tarafından bastırıldı.

    Pek çok işçi yaralandı ve tutuklandı.

    Kısa bir süre sonra Pennsylvania’da kömür işçileri de harekete geçti.

    Direniş kanlı bir biçimde kırıldı, 10 işçi lideri asıldı, 14’ü zindanlara atıldı.

    Bu arada Amerikan işçi sınıfının kanı pahasına sürdürdüğü direniş sürerken işverenlerin baskısı da yoğunlaşıyordu.

    1877 yılında bütün baskılara rağmen günlük olarak 8 saatlik çalışma süresi isteyen ve ücretlerinin düşürülmesini protesto eden işçiler eylemlerini doruğa ulaştırdı.

    Bu eylemlerde demiryolu işçileri 12 ölü verdi.

   1877 direnişi de kanlı biçimde sona erdi.

   Ama işçi sınıfı örgütlenmesini sürdürdü.

   1 Mayıs 1886 günü Amerikan işçileri genel greve çıktı.

   80 bin işçi günlük sekiz saatlik çalışma süresi için direnişe geçti.

   3 Mayıs’ta Chicago’da direnişçi işçilerin üzerine ateş açıldı.

   Yüzlerce işçi çoluk çocuk demeden vuruldu, birçoğu hapse atıldı.

    Olayı protesto eden işçiler, ertesi gün yeniden alanlardaydı.

     Kalabalık dağılırken bir kışkırtıcının attığı bomba ortalığı karıştırdı.

    Bunun üzerine polisler gösterilere katılanlara karşı silah kullandı.

    Olaylar sonunda dört işçi önderi idam edildi.

   1888 Aralık’ında toplanan Amerikan İşçi Federasyonu günlük 8 saatlik çalışma süresi elde edilinceye kadar, her yıl 1 Mayıs’ta kitle gösterileri düzenleme kararı aldı.

   Aynı aylarda birbirinden habersiz olarak Fransız ve Belçika İşçi Sendikaları Konfederasyonları sekiz saatlik işgünü için mücadele kararı alıyordu.

    14-21 Temmuz 1889’da Paris kongresiyle kuruluşu gerçekleştirilen 2. Enternasyonal, 1 Mayıs’ı işçi sınıfının uluslararası birlik ve dayanışma günü ilan etti.

    1890 yılından sonra 1 Mayıs’lar bütün ülkelerde uluslararası işçi bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

    Birçok ülkede 1 Mayıs tatil günü olarak kabul edildi.

    1919 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kuruluş kongresinde 8 saatlik iş günü karara bağlandı.

   Bugün dünyanın hemen hemen her ülkesinde 1 Mayıs’lar artan bir coşku ve heyecan ile kutlanıyor.

  Ve yine bugün tüm dünyada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birkaç ülke dışında, 1 Mayıs yasal olarak “İşçi Bayramı’dır ve genel tatildir.

2009’DA ÇIKARTILAN YASAYLA TÜRKİYEDE’DE 1 MAYIS 14 SENEDİR RESMİ TATİL!!

   Türkiye Cumhuriyeti ise Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin emek ve emekçiye olan saygısının göstergesi olarak 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen 5892 sayılı yasanın, 27 Nisan 2009’da Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi 1 Mayıs Bahar bayramı aynı zamanda emekçilerin insanca yaşamaları için getirilen çalışma standardının sağlandığı günün yıldönümü olması nedeniyle aynı zamanda işçilerin emek bayramıdır.

    Tarih Boyunca Bahar Bayramı olarak kutlanan bu gün işçilerin mücadelesinin günü olarak kabul edilerek işçi bayramı olarak kutlanmış olsa da aslında tabiatın uyanmasıyla insanlar ve tüm canlıların rızıklarını kazanmak için yapılan insan hayvan ve tabiatın ortak bayramdır.

HÜKÜMET İŞÇİ HAKKI VE 1 MAYIS’IN BARIŞÇI ETKİNLİKLE KUTLANMASINA DESTEK OLMALI, 12 EYLÜL ÖNCESİNDEKİ KANLI 1 MAYIS’LARLA İŞ YERLERİYLE MALLARINI YAKANLARA İSE İZİN VERMEMELİ!!!

Bu güzel bayramın emekçi sınıfı olan işçiler tarafından barışçı kutlamalarla yerine getirilmesine hükümet tarafından mutlaka her türlü maddi ve manevi destek sağlanmalı.

12 Eylül öncesi yapılan militan sendikacılık gereği yetim malı olan Birko nun Pamuklarının yakılmasındaki zihniyetin öne sürdüğü gibi eylem günü olarak geçirilmesine asla ve asla izin verilmemeli.

1 Mayıs’ın işçi bayramı olmasının yanında İnsanların, Hayvanlarla tabiatın ortak bahar bayramıdır.

Bu nedenle ekmek teknelerini yakan zihniyetin öne sürdüğü zararlı eylemlerin terk edilerek bu güzel bahar bayramı İşçiyi de, Memuru da milletin geri kalanını da üzmeyecek bir bayram şeklinde kutlanması milletin öz dileğidir.

Her kesin birlik ve dirliğimiz ile iç barışımız için sorumluluğunun bilincinde olması temennisiyle.

Tüm vatandaşlarımızın Bahar Bayramı ve emekçilerimizin de 1 Mayıs işçi bayramı kutlu olsun.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.