DOLAR 32,1946
EURO 34,9777
ALTIN 2.501,21
BIST 10.925,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 26°C
Az Bulutlu
Niğde
26°C
Az Bulutlu
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 20°C
Paz 21°C

ÇALIŞMANIN HARAM OLDUĞU ZAMAN VE DİNİN DİREĞİ İBADET!

06.10.2023
113
A+
A-

Bu günkü yazımda iki konuyu işleyeceğim.
Bu konulardan ilki beşikten mezara kadar çalışmamız emredilen dinimizde kesinlikle çalışması yasaklanan bir zaman dilimi ve bu yasak döneminde elde edilen gelirin haram olmasını ,ikincisinde bir binayı ayakta tutan direk misali dinimizin direği olan her Müslümanın üstüne farz olan ibadeti yazacağım
BEŞİKTEN MEZARA KADAR ÇALIŞMAYI EMREDEN DİNİMİZ HANGİ VAKİTTEKİ ÇALIŞMA VE KAZANCA HARAM DİYOR?
Müslümanlara beşikten mezara kadar helal çalışma emredilir.
Helal çalışma ile hem kendisi ve bakmakla yükümlü olduklarını kimseye muhtaç ettirmeyen kişi bu maddi kazancın yanında Mevla’mız tarafından kendisine bahşedilen ve hem dünyasını, hem de ahiretini pür nur eden sevapların ise haddi hesabı yoktur.
Bir tek gün ve o gündeki kısa zaman istisna.
Bu müstesna gün haftanın sadece bir gününün bir zamanında çalışmanın yasaklandığı an haftanın Cuma gününü öğle Namazı vaktinde kılınan Yüce Mabudumuzun övgüsüne muhatap olan zaman dilimidir.
Ezel ve Ebet olan Yüce Yaratanımız bu konuda yüce kitabı/kitabımız Kur’an-ı Keriminde bu kutlu günün ismini verdiği Cuma Suresiyle birlikte Beyyine Suresini ,ardından ise Namazın faydasını yine ayeti kerimelerin ışığında bizlere belirtiyor
Gelin bu İlahi emri Cuma ve Bene Surelerinden birlikte öğrenelim;
CUM’A SURESİ (Cuma Namazı)
“ Ey inananlar! Cuma günü Namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah’ı anmaya koşun, alışverişi bırakın.!!!
Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.”(9. Ayeti Kerime)!!!
“ Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın Lütfü’nden (nasibinizi) arayın.
Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.”(10.. Ayeti Kerime)
BEYYİNE SURESİ
“Halbuki onlar, dini sadece Allah’a tahsis ederek, Allah’ı birleyerek, ancak Allah’a ibadet etmekle, Namazı kılmakla ve Zekatı vermekle emrolunmuşlardır.
İşte dosdoğru din budur.(5. Ayeti Kerime)
DİNİMİZİN DİREĞİ “NAMAZ HAYÂSIZLIKLARDAN VE KÖTÜLÜKLERDEN KULU ALI KOYAR! KULA DÜNYA VE AHİRET SAADETİ İLE BİRLİKTE AİLESİ VE YAŞADIĞI TOPLUM İÇİNDEDE HAYIRLI BİR BİREY OLMASINI SAĞLAR”
Mevla’mız dinimizin direği Namaz ’la ilgili olarak Enkebut Suresinin 45. Ayetinde” Sana vah yedilen Kitabı oku ve Namazı kıl.
Muhakkak ki Namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” diye bizlere buyuruyor.
DİNİMİZİN DİREĞİ NAMAZ VAKİTLERİ ISRA VE RUM SURELERİNİN 2 AYETİNDE AÇIKLANIYOR
Gelin şimdide kulun hem dünyasını ,hem de ahiretini aydınlatan dinimizin direği kalplerimizin ilacı Namaz ibadetinin vakitlerini birlikte öğrenelim;
“ Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere Namazı kıl, bir de sabah Namazını kıl.
Çünkü sabah Namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur. ”(İsra Suresi 78. Ayeti kerime
“ Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur’ân ile teheccüd Namazı kıl, Rabbinin seni bir makam-ı mahmuda (şefaat makamına) göndermesi kesindir.(İsra Suresi 79. Ayeti Kerime)
“ O halde akşama girdiğiniz zaman da, sabaha girdiğiniz zaman da tesbih Allah’ındır. (daima O, tesbih edilir).Rum Suresi 17. Ayeti Kerime)
Göklerde ve yerde, ikindi leyin de, öğleye erdiğiniz zaman da hamt O’na mahsustur.(18. Ayeti Kerime) “ ile de Namazın ne zaman kılınması gerektiğini Yaratanımız bizlere bildiriyor.
Tüm Müslümanlarla birlikte bu yazıları okuyanların ve burada paylaşan ben kulununda emredilenlere Hakkıyla uyarak hakkı olan sevaba kavuşması dileğiyle.
Cuma’nız mübarek olsun.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
(*) Yüce dinimiz İslam ın direği olan Namaz ibadetimizle ilgili bu yazımda Ulu Yaratıcımızın emirleri olan Ayeti Kerimeleri ”http://www.mumsema.org/sure-ve-ayetler/241548-kuranda-gecen-namazla-ilgili-ayetler.html vehttp://www.kuranikerim.com/melmalili/enam.htm” İnternet sitelerinden aldım. Mabudumuzun Emeği geçenlerle birlikte tüm geçmişlerinin ve sevdiklerinin ruhlarını şad ,mekanlarını Cennet etmesi dileğimle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.