NİĞDE SON DAKİKA
YENİ NESİL KÜTÜPHANELERE YOĞUN İLGİ
Üniversitemizde “Öğrenci ve Akademisyen Buluşması” Programı Gerçekleştirildi
ZALİMİN ZULMÜ, MAZLUMUN “AHI” ASLA YERDE KALMAZ
HESABI SORULMAYAN MİLLETİN CEBİNDEKİNİN YARISINI BİR GECEDE ERİTEN KRİZ!!!
Üniversitemiz Öğrencilerinden Uluslararası Spor Organizasyonlarında Gururlandıran Başarı
Gönen, Niğde’nin Tozlu Raflarında Bekleyen Sorunları Gün Yüzüne Çıkartıyor!
ÇEYREK ASIR ÖNCE GIDA’DA KENDİNE YETEN AKSARAYIN TÜKETİCİLİĞİNİN SEBEBİ YANLIŞ ANLAŞILAN YATAY MİMARİ
BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ SEÇİMLERDE OLDULÇA İDDİALI
Üniversitemizde “Verimli Hayvancılık” Paneli Düzenlendi
ÇEVREYLE GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIP, ARAÇ PARKI VE TRAFİK SIKINTISINIDA GİDERMENİN ÇARESİ!!!
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE MÜLKİ İDARE VE GÜVENLİK KUVVETLERİYLE MİLLET TEK VÜCUT!
Üniversitemizde “Yerelde İklim Değişikliğine Uyum Süreci Çalıştayı”
TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SÜRÜCÜLERİNE KİŞİSEL GELİŞİM SEMİNERİ
PAPAZIN “SEVGİLİ” MASKELİ ZİNA GÜNÜNÜ KUTLAMAK” MÜSLÜMANA KEL ALAKA!!!”
Üniversitemizin Uygulamaları Örnek Olmaya Devam Ediyor
GÜNDEM CUMHUR İTTİFAKI ADAY TANITIMIYDI!
NİGDE’de AKP’de İL – İLÇE – BELDE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Niğde İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Bahadır Karacandan Ziyaret
Hastanemizde Ekstrakorporeal Şok Dalga (ESWT) tedavisine başlanmıştır.
FAİK ŞAHENK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİR KEZ DAHA AVRUPA’ YA AÇILIYOR
DOLAR 30,9885
EURO 33,6290
ALTIN 2.018,69
BIST 9.338,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 12°C
Az Bulutlu
Niğde
12°C
Az Bulutlu
Cum 13°C
Cts 13°C
Paz 12°C
Pts 10°C

Modern Tarım Uygulamaları KOP Bölgesini İklim Değişikliğine Hazırlıyor

Modern Tarım Uygulamaları KOP Bölgesini İklim Değişikliğine Hazırlıyor
23.12.2023
103
A+
A-

 

KOP İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu, doğru, kaliteli ve verimli tarımsal üretim için değişen iklim şartlarına hızlı adapte olunması gerektiğini belirterek, insanoğlunun suya, tarıma ve üretime olan ihtiyacının karşılanabilmesi için kapsayıcı, yerinde ve planlı dönüşüm çözümlerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Konya’da düzenlenen İklim Değişikliği ve Şehirlerin Geleceği çalıştayında konuşan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu, Bölge Kalkınma İdaresinin faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştığı katılımcılara; iklim değişikliği, toprak ve su yönetimi, modern ve alternatif üretim çeşitlerinin geliştirilmesi, yerinde üretim ve yerinde tüketim mekanizmalarının iyileştirilmesi, verimlilik, bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken şehirler ve bağlı taşra alanlarda üretim koşullarının iyileştirilmesi, üreticinin değer zincirindeki payının artırılması, iklim değişikliğine bağlı risklerin asgari seviyeye indirilmesi ile bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesi ve şehirlerin yükünün azaltılması konularda görüşlerini paylaştı.

“Su Yönetiminin Olmazsa Olmazı Kapalı Sistemler”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının(STB) bağlı bir kuruluşu olarak hizmet veren KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin kalkınma odaklı faaliyetlerine çok sektörlü projelerle destek verdiğini ifade eden KOP Başkanı Dr. Karakoyunlu, Bakan M. Fatih Kacır’ın meclis çalışmaları esnasında vurguladığı şekliyle bölgenin sulama esaslı projeleri ve verimlilik odaklı çalışmalarını öncelediklerini vurgulayarak, modern tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması, iyi uygulama örnekleri ve verimlilik hususlarını esas alarak bölgede iklim değişikliği ve etkilerinin en aza indirilmesi konularında tedbirler aldıklarını söyledi.

İklim değişikliğinin bölgenin yapısal sorunları ile birleştiğinde çok daha yıkıcı sonuçlara neden olabileceğini hatırlatan Başkan Dr. Karakoyunlu, “Bu kapsamda devletimizin oluşturmuş olduğu politikalar merkezden belirlendiği şekliyle yerel unsurlarla da desteklenmektedir. Bu doğrultuda İdaremizin almış olduğu tedbirler toprak ve su yönetimi, tarımsal üretim, hayvancılık, enerji ve sanayi ile beşerî kapasitenin geliştirilmesi esaslı olarak 4 ana başlıkta ilerlemektedir. Büyük çoğunluğu kapalı havza olan bölge genelinde su potansiyelinin değerlendirilmesi ve verimli kullanımını esas alıyoruz. Tarım alanlarında suyun daha verimli kullanılabilmesi adına boşa akan suların değerlendirilmesi mevcut açık su kanallarının kapalı sistemlere çevrilmesi ve bu sayede üretimde verimliliğin artırılmasını esas alıyoruz. Bölgemiz için suyun bir damlası bile önemlidir. Bu sebeple buharlaşmadan arazi kayıplarına kadar her noktaya dikkat ediyor, suyun hem çevresel etkilerden hem de yönetimsel eksikliklerden zarar görmemesi adına küçük ölçekli projelerle kalkınmayı destekliyoruz” dedi.

Kalkınma ve büyümenin iki farklı kavram olduğuna dikkat çeken Dr. Karakoyunlu, “Kalkınma odaklı bir faaliyet yürüterek ülkemizin elde ettiği refahın toplumun geneline yayılmasına çalışıyoruz. Bu amaçla iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek amacıyla sulama dışında da projeler tatbik ediyoruz. Bölgenin meteorolojik verilerini dikkate alan erken uyarı sistemleri ile üreticilerimizi olası zararlara karşı önceden tedbir almaya iten çalışmalar geliştirerek akıllı sistemlerle sürece katkı sağlamaya çalışıyoruz. Örneğin bu sistemler sayesinde bitki zararlıları için uygun koşullar oluştuğunda üreticilerimizi telefonlarına gönderilen mesajlarla bilgilendiriyor ve zararlılarla mücadele yöntemleri veya iklimsel değişikliklerle ilgili konularda uyarılarda bulunuyoruz. Bu tedbir kaliteli ürün tüketmemize vesile olduğu gibi ülkemizin ihracat potansiyelini de kuvvetlendiriyor ve pestisit kalıntısı gibi ihracatı engelleyecek unsurları asgariye indirmiş oluyoruz. Bugün üretim her alanda önemli, hayvancılık yapan bir sürü yöneticisinin, çobanın günde ortalama 7 litre su içen bir koyun için kuyudan su çektiğini düşünün, bu 100 koyun için günde 700 litre su çekmek demek. Harcanan kas gücünü bir düşünün. Üretim için varını yoğunu ortaya koyan her şartta çözüm üretmeye çalışan insanlarımızın işlerini kolaylaştırmak ülke olarak en önemli vazifelerimizden biri olmalıdır. Bu faaliyetlerin hepsinde bölgemizin DSİ ve İl Tarım Müdürlükleri gibi önemli kurumlarımızın katkısı yadsınamaz. Kurumlar arası iş birliği ile bölgemizin sorunlarına birlikte çözüm üretiyoruz. Nitekim DSİ 4 Bölge ile yürüttüğümüz yeraltı sularının takibine yönelik projelerle hem yer altı suyunun kalitesini hem de su seviyesinin seyrini takip edebiliyoruz” diye konuştu.

“İdaremizin oluşturduğu bölgesel kalkınma modelleri kapsamında, iklim değişikliği etkilerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin yanında tetikleyici unsurları da asgariye indirmeye çalışıyoruz” diyen Başkan Dr. Karakoyunlu, “Bu uygulamalardan en önemlisi yerinde üretim ve yerinde tüketim koşullarının desteklenmesidir. Şehrin ihtiyacını şehrin imkanları ile çözmeyi amaçlayan projelerle lojistik maliyetlerini azaltıyor, kırsalda yaşayan insanlarımızın iş imkanlarını artırıyor ve üretime katılımlarını teşvik ederek göç ve benzeri sosyal problemleri de asgariye indirmeye çalışıyoruz. Öte yandan sanayinin üretim esnasında karşılaştığı enerji sorunlarına ilişkin tedbirler almak ve verimliliği sağlamak çalışma konularımız arasındadır. Kamu binaları ve sanayi sektörünün enerji kayıp ve kaçaklarını tespit etmeye yönelik olarak geliştirmiş olduğumuz verimlilik projeleri kapsamında son 6 ayda tespit ettiğimiz kayıp ve kaçak miktarının Karaman ilinin tüm sokak aydınlatmasının yüzde 49’una tekabül ettiğini görmek bizi etkiledi. Bu doğrultuda idaremizin yapmış olduğu tespit ve iyileştirme çalışmalarını da sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Programın sonunda KOP Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu’ya ilkokul öğrencilerinin enerji verimliliği konusunda çizdikleri bir tablo hediye edildi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.