DOLAR 32,5092
EURO 34,6324
ALTIN 2.499,14
BIST 9.516,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 24°C
Az Bulutlu
Niğde
24°C
Az Bulutlu
Per 22°C
Cum 20°C
Cts 20°C
Paz 21°C

IRNAK VE MARDİN GİBİ YÜZÜMÜZ NE ZAMAN GÜLDÜRÜLECEK?!!

21.12.2022
268
A+
A-

Gerekenin zamanında yapılırsa bizim yüzümüzün de yakın vadede güldürülmesi ihtimali çok yüksek.!
Çünkü yüzümüz güldürecek olana yıllarca sahada süren teknik çalışmanın ardından çalışmaya değer görülendir.
Birkaç yılına can dostum, kardeşim ve meslektaşım Gazeteci-Yazar merhum Çapan Tekeli ile birlikte çalışanlarla olan samimiyetimizle çoğunda sanki oradaymışız gibi neredeyse günü gününe bilgi sahibi olduğumuz yıllarca sahada yapılan çalışma bir üst satırda da belirtildiği gibi el yordamıyla değil bilimsel veriler ışığında yapılıyordu.
Çalışmadan önce jeologlar ve jeofizikçiler tarafından o zaman ABD’den alınan en modern sismikle diğer araç ve gereçlerle ülkemizin Jeoloji ve Maden mühendislerinin ortak çalışmasından sonra alınan olumlu veriler ışığında yine ABD den sağlanan sondaj araçlarıyla çalışmalara başlandı.
Bu kapsamda başlatılan projede çalışanlara Kurşunlu Camii yanında günümüzdeki ismi Yuvam Oteli olan yerde o zamanın şartlarında en güzel şekilde barınmalarıyla yeme ve içmeleri sağlanıyordu.
Aka gelen tüm giderleri kurumları tarafından maksimum ölçülerde karşılanan çalışanlarına dönemin en yüksek kamu işçisi maaşının ise iki misli ücret ödenmekteydi.
Çalışma yapılan yerde ise kurulan soğuk ve sıcak geçirmeyen klimalı idare yerinin yanında çalışanların en iyi şekilde öğle arasında istirahat edebilecekleri ,rahatsızlananlara ilk tedavilerinin yapılabileceği ve yemek yiyebilecekleri klimalı konteynırlar konmuştu.
ÇALIŞMALAR BELEDİYE TOPTANCI HALİNE KOMŞU ŞANTİYEDEN BAŞLANARAK KONYA SINIRINA KADAR SÜRDÜ!!!
Yazının girişinden itibaren bilgisini verdiğim projeye başlanmadan önce bin bir emek ve yine en pahalı araç gereç ve makinalarla yapılan ön inceleme ve bu incelemeden sonrada aynı şekilde yüksek maddi imkanlar harcanarak yapılan çalışma laf olsun diye yapılmamıştı.
Bu harcamalarla Karasu Irmağı üstündeki Aksaray Belediyesi Toptancı Hali ile E.90 Karayolu arasında bulunan Nevzat Palta döneminde Belediye tarafından TPO’dan Bir milyon 100 Bin liraya satın alınan şantiyenin bulunduğu yerde ve buradan Mercedes Fabrikası ile Aratol mahallesi arasındaki bir kısım yükseltilerde ve Eşmekaya Beldesi yakınlarındaki Güneşli köyü arısında açılan bir çok kuyu için bu şantiye kurulmuştu.
GÜNEŞLİ KÖYÜNDE BULUNAN PETROL’Ü GÖRMEK MÜJDESİNİ ALMAMIZIN ERTESİ GÜNÜ NASİP OLDU!!!
Gazetecilik mesleğimin 2.yılında Çapan Tekeli merhumla birlikte muhabirliğini yaptığımız ve ilk köşe yazılarını da yazdığımız Uluırmak gazetesine Ekim ayının sonlarına doğru akşam üzeri elindeki şişede bulunan maddeyi ”Müjde çocuklar müjde! Petrol bulduk” diyen ağabeyden gerekli bilgiyi aldıktan sonra birlikte ilimizin efsane Mülkiyelisi Kaymakam Yüksel Özden merhumun yanına koşarak müjdeyi kendisiyle paylaşınca hemen makam aracı olarak kullandığı Jipine binerek hareket ettik.
Sultanhanı’na vardığımızda hastalanan bayan meslektaşını Aksaray’a getirmek isteyen öğretmen hanımla karşılaştık.
Durumu anlatması üzerine kuyuya sabah gitmek üzere hasta öğretmeni alan Özden kendisini hastaneye bıraktı.
Ertesi sabah kuyunun yanına vardığımızda Özden Kule şefi olan ve tebrik ettiği Mühendis kuyudan petrol çıkmadığını belirtince onlarca dekar alanı simsiyah boyayan petrolü sorması üzerine bunun kuleyi sökerken takımın sıkışması nedeniyle Batman’dan getirilen 2 ton ham petrol olduğunu söyleyince Kaymakam”2 ton petrol bu kadar alanımı kaplar?” diyerek çaktığı kibriti yere atınca onlarca dekar alan tutuşarak cayır, cayır dakikalarca yandı.
ÇALIŞANLAR “PETROL YOKTUR” DİYE RAPOR VERİLEN KULE SÖKÜLÜRKEN PETROLÜN FIŞKIRMASI ÜZERİNE BASTIRILABİLMESİ İÇİN BİNLERCE TON SU BASILMASINA RAĞMEN DURDURULAMAYINCA CİVA BASILDI”DEDİLER!
Daha sonra bizlerle görüşen kule çalışanları burada petrol olmadığı yönünde hazırlanan rapor üzerine kulenin sökülmesi talimatı alınınca tam sökme esnasında gök yüzüne onlarca metre çıkan petrolü gördüklerinde paniğe kapılanların yalan beyan nedeniyle cezalandırılacakları korkusuyla çıkanın bastırılması için binlerce ton suyu kuyuya bastırdıklarını.
Su ile çıkan petrol bastırılamayınca cıva bastırılarak petrolün bastırılmasından sonra ağzına beton atıldığını belirttiler.
ALABOYUN’A MERHUM İHSAN DÜZGÜNÜN YANINDA GÜN BOYU BU KUYU VE YER ALTI ZENGİNLİĞİMİZİ ANLATTIM!!!
2011 yılı genel seçimleri için köy ve beldeleri gezerken 22,23 ve 24. dönem Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ağabey ve merhum İhsan Düzgün hoca ile aynı arabada olunca kendisine gün boyunca özelde bu kuyu ile petrol kuyularını ve ilimizin yer altı zenginliklerini anlatarak öncelikle kapatılan bu kuyunun mutlaka yeniden açılmasını ve ilimizin madenlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesini belirttim.
2015deki Seçim Hükümetinde Enerji bakanıyken bu konuda demeçler verilmesine rağmen maalesef gereken şimdiye kadar yapılmadığından bu konuda yüzümüz güldürülemedi.
ŞİMDİYE KADAR YAPILMAYANLARIN YAPILMASI İÇİN 7/24 UĞRAŞAN VALİ AYDOĞDU VE ONUNLA OMUZ OMUZA OLAN MİLLETVEKİLLERİ,MESLEK ODALARIYLA STK’LAR PETROLÜMÜZÜ ÇIKARTIP YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRSÜNLER!!!
Vali Aydoğdu ve Milletvekilleri Aydoğdu, Kaşlı ve Erel tarafından birinci ağızdan anlattığım bu gerçeğin gereğini yaparak birinci derecede bahse konu olan kuyu olmak üzere o zaman açılan kuyuların tamamında yeniden petrol aranmasını sağlayarak ilimiz ve bölgemizle milli ekonomimize gereken katkıyı sağlayarak Mardinliler ve Şırnaklılar gibi yüzümüzün güldürülmesini sağlamaları dileğiyle.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.