DOLAR 33,0372
EURO 35,9878
ALTIN 2.559,61
BIST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 28°C
Az Bulutlu
Niğde
28°C
Az Bulutlu
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 30°C
Per 30°C

ADAYLARI DELEGELER BELİRLESEYDİ!

10.12.2023
259
A+
A-

Cumhuriyetimizin 1. asrını doldurup 2. Asrının ilk yılının 2 ayında yeterli olmasa da 2010 Anayasa referandumundan itibaren 13 yıldır peyde pey sağlanan ve fiilen uygulanan iyileştirmeler anayasal ve yasal güvenceye kavuşturulmasa da bu konuda 1. Sınıf ülkelerin seviyesine epeyce yaklaştık.
Türkiye’nin inanç ve fikir hürriyetiyle demokrasi seviyesindeki geldiği seviyeyle tezat olan 12 Eylül darbesinden önceki Milletvekilliğine, Belediye başkanlığına ve İGM üyeliğine kimin aday olacağına delegelerin karar vermesinin aksine 1991 genel seçimlerindeki kısmi iyileştirmenin haricindeki adaylığa genel başkanlar, genel merkezler ile teşkilatların karar vermesi egemenliğin asıl sahibi millete noterlik verilmesi demokrasimizin alnındaki kara lekedir.
Bu milleti noter durumuna getire uygulama yerine 43 yıl önceki gibi seçim kurulu nezaretinde sandıkta kullanılan oyla belirlenen delegeler tarafından yine seçim kurulu gözetiminde sandıkta Milletvekili ve Belediye Başkanları seçilseydi ne olurdu?!!!
Tek seçim bölgesi ve çok seçim bölgeli olan diğer illerde kimlerin ilgili yerin delegeleri tarafından aday yapılacağını bilemem.
Amma Aksaray’da en azından son çeyrek asırda %100’e yakın oranda seçimin galibi olan parti başta olmak üzer diğer partilerin bazılarından kimlerin aday olacağını söyleyebilirim.
AK Partinin kurulmasından 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimine üye kaydı ve bu üyelerin içinden delegelerin seçilmesi mümkün olmadığından merkezi yoklamayla Milletvekili adaylarının belirlenmesi normaldi.
Partinin kurulmasında 32 ay sonra katıldığı ilk mahalli seçime kadar delegeler oluştuğundan 2004 Mahalli seçimlerindeki delegeler eğer ki kimin Aksaray Belediye başkan adayı olacağına karar verselerdi o zamana kadar Aksaray kamuoyu tarafından bilinmeyen soy isminin Balta’mı, yoksa Palta’mı olduğu tartışılacak kadar kamu oyunda tartışılan Nevzat Palta bu ilk seçimde delegeler tarafından aday yapılmazdı.
Çeyrek asır boyunca Genel Sekreteri olduğu Selçuk Üniversitesi Tıp fakültesine ve Konya’daki tüm sağlık kuruluşlarına Aksaray’ın tüm bölgelerinden gidenler arasında bölge, etnise ve inançla siyasi görüş ayırımı yapmadan tedavilerini yaptırmasından, Aksaray Üniversitesinin temeli olan Yüksek okulunu şahsi gayretleriyle kurduran, ANAP il başkanlığında ise Türkiye geneline ayrılan Yeşil hat bütçesinin %85’ni Aksaray’a ayırmasıyla şu anki tarımda gelinen seviyenin oluşturulmasında en etkili kişi olmasının yanında il genelinden Belediye başkanları ile muhtarlardan gelen taleplerin makul olanlarının tamamını karşılamasının yanında dindarlarında hamiliğini yaptığından Orhan Aydın %100 Ak Partinin Aksaray Belediye başkan adayı olurdu.
Ak Partinin girdiği ikinci seçim olan 2007 Milletvekilliği seçimine kadar OSB’deki çalışan sayısının en az 10 misli arttırılması ,Şeker Fabrikasının kurdurulması ,Aksaray’ın 3 tarafının duble yollarla ördürülmesi ,Aksaray üniversitesinin kurulması, köyler için KÖY-DES, beldeler için BEL-DES yardımı ,Sosyal yardımlaşma yardımlarıyla Milli Eğitimin yatırımlarının misli, misline arttırılmasını sağlayan dönemin milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz ve Ramazan Toprak’ın doğal lideri olmasından dolayı Ahmet Yaşar partinin 1. bilemedin en fazla 2. sıra adayı olabilmesi kesinken delege yerine atamayla hiç adı sanı bilinmeyen İlknur İnceöz tepeden inmeyle 3. sıra adayı oldu.
Ak Partinin katıldığı 3. Mahalli seçimleri olan 2014’de Merkez ilçe başkanı olarak kamu oyunda ve il delegeleri arasında yeteri kadar bilinmeyen Haluk Şahin Yazgı yerine o zamana kadar 2 dönem süren Belediye başkanlığı döneminde gerçekleşmesine vesile olduklarıyla Aksaray kamuoyuyla birlikte partisi, dolayısıyla delegeler tarafından da bilinen Nevzat Palta’nın aday yapılması kesindi.
2011 Genel seçimlerinde il başkanlığı tarafından belirlenen delegelerin tutumu belli olduğundan Ruhi Açıkgöz’ün kesinlikle 1. sırayı alması mümkünken Ahmet Yaşar 2. Ali Rıza Alaboyun ise 3. Sıradan aday olması kesinken İlknur İnceöz yüksek ihtimal ile ya listeye alınmaz alınsa da 4. Sıradan aday olabilirdi.
2015 Genel seçimlerinde ise o zamana kadar grup başkan vekilliği yapması nedeniyle bilinir tanınır duruma gelmesinden dolayı 1 sıraya İlknur İnceöz ve 2. sıraya ise gerçekleştiği gibi Nevzat Palta gelirdi.
7 Haziran2015’tei genel seçimde Ak Partinin kuracağı hükümetinin güven oyu alacak kadar milletvekili alamaması, yapılan koalisyon çalışmalarından sonuç alınamaması nedeniyle tekrarlanan 1 Kasım da yapılan seçimde 1. sırayı İlknur İnceöz korurken sıraları değişse de bu seçimde İlknur İnceöz Nevzat Palta ve Hüseyin Höyük Ak Partiden aday olurlardı.
2019 Mahalli seçimlerinde kamuoyu ve partisi tarafından da bilinmeyen Evren Dinçer yerine 2014-19 arasında 5 yıl içinde yapıp yapmadıkları ile birlikte bilinen hatta hoş görü sempatisinin yanında bir çok konuda bilenlere danışması nedeniyle Haluk Şahin Yazgı kesin olarak aday olurdu.
14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde Meclisin kıdemlisi olmasının yanında Ak Parti tabanı tarafından da bilinen olması nedeniyle Cengiz Aydoğdu 1. Sırayı korurken Hüseyin Altınsoy ile Sinan Özkan ın yeri yüksek ihtimal ile aynı olurken 3. Sıra adayı değişirdi.
Delegeler milletvekilliğine kimlerin aday olacağına karar vermiş olsaydı ittifaksız girilecek seçimde Ali Abbas Ertürk il başkanlığındaki performansıyla partisinin 1. Sıra milletvekili adayı olurdu.
İYİ Partiden ise Milletvekili seçildiği günden itibaren var gücüyle sürekli olarak Aksaray meselelerini gündeme getirmesinden ve neredeyse meclisteki vekillere Aksaray’ın mezralarını bile bilmelerini sağlamasından dolayı 1. Sıra adaylığına %100 Ayhan Erel getirilirdi.
Seçilenlerin tamamın ülkemizin mutlu istikbali için milletin adamı olmalarının sağlanması için yapılacak ilk genel ve mahalli seçimlerde adayın her partinin delegelere tarafından yapılmasını sağlayacak anayasal ve yasal düzenlemenin tüm partilerin ittifakıyla yapılması dileğiyle. Cumamız mübarek olsun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.