DOLAR 32,5127
EURO 34,9619
ALTIN 2.434,50
BIST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 33°C
Açık
Niğde
33°C
Açık
Çar 33°C
Per 30°C
Cum 30°C
Cts 30°C

AKSARAY’IN ESKİL VE GÜLAĞAÇ İLÇELERİ 34 YAŞINDA!

20.05.2024
52
A+
A-

TBMM’sinde 9 Mayıs 1990 günü kabul edilen 130 ilçe kurulmasıyla ilgili 3633 sayılı kanunun 34 yıl önce bu gün Resmi Gazete’ de yayınlanmasıyla Eskil aynı isimle, Ağaçlı beldesi ise Gülağaç ismiyle resmen ilçe oldu.

Resmi Gazete ’de yayınlanan kanununda bu konuda” 7. Ekli (7) sayılı listede adları yazılı kasaba ve köyleri kapsamak ve merkezi Eskil Kasabası olmak üzere, Aksaray İlinde Eskil adıyla,

  1. Ekli (8) sayılı listede adları yazılı kasaba ve köyleri kapsamak ve merkezi Ağaçlı Kasabası olmak ve Ağaçlı Belediyesinin adı Gülağaç olarak değiştirilmek üzere, Aksaray İlinde Gülağaç adıyla ilçe kuruldu.” diye belirtildi

GAZETECİ ALİ GENÇ” ESKİL VE GÜLAĞAÇ SAMİMİ VE İSTİKRARLI ÇALIŞMANIN ESERİDİR”

Eskil’in 1989 yılının Eylül’ünde Belediye başkanı Necati Belgemen in hemşerilerinin tam desteğini alarak yürüttüğü akılcı ilçelik çalışmasının baştan sona kadar takip eden, Ağaçlı Belediye başkanı Latif Orçun’un Raşit Daldal ile görüştürülmesini ve ardından sürecin takibini Gazeteci-Yazar merhum Çapan Tekel ile cürümleri kadar yer yakma çabasıyla sürdürülmesiyle Ağaçlı Beldesinin ise “Gülağaç “ ismiyle  ilçe olmasının içinde olduklarını belirten  Gazeteci-Yazar Ali Genç” İki beldenin ilçeliği Raşit Daldal, Necati Belgemen, Latif Orçun ve Cahit Koca’nın eseridir.!!! ”dedi.

EYLÜL’DEKİ İLK BELDE ZİYARETİNDE SULTANHANI İLE EŞMAKAYA’DAN SONRA ESKİL’LİLER HEYETİ NECATİ BAŞKANLA YERYÜZÜNDEKİ HER ÇEŞİT YÜZLERCE KARA VASITALARIYLA KARŞILAYIP BELEDİYE’YE KADAR ÇOŞKUYLA GÖTÜRDÜLER

Necati Belemen ’in Eskil’in İlçe olması çabalarına birinci derecede şahit olan Ali Genç”15 Ağustos 1989 günü yapılan muhteşem törenle Aksaray Valiliği görevine başlayan merhum Rıdvan Yenişen Aksaray’ın il olmasını sağlayan 3 siyasiden biri olan ANAP Grup Başkan Vekili Raşit Daldal ve il birim amirleriyle birlikte ilk ziyarete Sultanhanı  belde lisesinden başlandı.

Başkan İsmet Sarı merhumun makamındaki ziyaretinden çıktıktan sonra Kervansarayı gezisinin ardından Sultanhanı ile Eşmekaya arasındaki derede Ahmet Başkan ve yüz civarında Eşmekaya’lı hemeşerileriyle karşılandık.

Ahmet Başkan’ın mütevazi ve samimi karşılamayla ağırlama ve uğurlamasından sonra Eskil’ e doğru yol çıktık.

Eşmekaya ile Eskil arasındaki derede Necati Başkan yönetimindeki binlerce Eskil’li yer yüzende akla gelebilen yüzlerce kara taşıtıyla kafileyi tezahüratlarla karşılayıp Belediye binasına kadar refakat ettiler.

Heyet Belediye binasına girdiğinde de binanın etrafını çeviren binlerce Eskil ’li tezahüratlarına devam ederken nezaketen Vali  Yenişen’den izin isteyen Raşit Daldal ”Sayın Valim izninle açıklayacağım” dediğinde merhum Yenişen “Taktir sizin  sayın vekilim” dedi.

Balkona çıkan merhum Raşit Daldal alkışlarla çınlayan açıklamasında” Hemşerilerim Aksaray da bundan sonra ilk ilçe olacak yer Eskil olacaktır” diye söz verdi.

NECATİ BELEMENİ’İN SAMİMİ ÇABASIYLA ESKİL  HER YÖNÜYLE ÇÖLÜN PARLAYAN YILDIZI  OLDU!!!

Verilen bu sözle başlayan samimi ve istikrarlı çalışmayla Eskil OSB ’sininde kurulmasıyla aradan geçen 34 yıl içinde tozdan topraktan çıkılamayan bir köy belde karışımından ilçelik imkânlarıyla tarım, hayvancılık, turizmi ve sanayisi ile modern şehirleşmesiyle bölgesinin parlayan yıldızı oldu” dedi.

AĞAÇLI LATİF ORÇUN’UN SAMİMİ FEDAKÂRLIĞI VE CAHİT KOCAN’INDA AYNI SAMİMİ DESTEĞİYLE GÜLAĞAÇ OLDU!!!

Çalışmanın başlatılmasına merhum Çapan Tekeli ile birlikte aracılık yapan ve kanunun kabulüne kadar bu çabalarını  merhum Çapan Tekeli ile birlikte sürdüren Gazeteci Ali Genç” Aksaray’ın il olmasından sonra gelişmeye müsait olan  Ağaçlı beledesinin Belediye başkanı Latif Orçun kasabasının ilçe olması için merhum Raşit Daldal ile istenen diyaloğu bir türlü sağlayamadığından bizden kendisini Raşit bey ile görüştürmemizi istedi.

LATİF ORÇUN” VEKİLİM YETERKİ BİZİ İLÇE YAPIN! İSTERSENİZ İSTİFA EDİP ANAP’A GEÇEYİM, İSTERSENİZ, İSTİFA EDİP ADAY OLMAYAYIM, AĞAÇLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİMİNİ  ANAP KAZANSIN” AÇIK ÇEKİ İLÇELİK GETİRDİ!!!

Raşit ağabeyin ilettiğimiz isteği kabul etmesiyle ANAP il başkanlığına gelen Latif Orçun orta başlıkta dile getirdiğimizi iletince Raşit Bey bu samimiyet memnun olarak Ankara’ya yanına gelmemizi istedi.

Bu görüşmeden sonra Ankara’da devam eden çalışmaların ardından Latif Orçun’dan önceki ANAP’ lı belediye başkanı Cahit Koca’nın da bu çalışmaya aynı samimiyetle tam destek vermesiyle Demirci, Ağaçlı ve Gülpınar beldelerinin birleşerek birlikte ilçe yapılması çalışmaları başlatıldı.

Kanun çalışmaları devam ederken Demirci Beldesi bu birlikten ayrıldı.

Bunun üzerine kanun Gülpınar’ın Gül’ü ile Ağaçlı’ nın  ise Ağaç’ı birleştirilerek “GÜLAĞAÇ” olarak hazırlanıp tüm komisyonlardan geçip genel kurula gelmesi esnasında Gülpınar ında birlikten çekilmesine rağmen kanunun “Gülağaç” olarak kabul edilmesiyle Ağaçlı Beldesi” Gülağaç ismiyle ilçe oldu.

Gülağaç ilçesinin kurulmasıyla Niğde’ye bağlı Sofular ve Bekarlar Beldeler ininde buraya bağlanması ve Başkanların samimi çabasıyla yakın zamanda kurulan Organize sanayi ve gelişen şehircilikle Gülağaç su üstü bölgesinin her yönüyle gelişen ve önü açık bir yeri haline geldi. Dedi.(Belge ,bilgi ve fotoğraflar Gazeteci Ali Genç arşivi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.