DOLAR 32,5215
EURO 34,9869
ALTIN 2.433,31
BIST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 33°C
Açık
Niğde
33°C
Açık
Per 31°C
Cum 30°C
Cts 29°C
Paz 30°C

YÖNETİCİLİK VE İDARECİLİĞİN FARKIYLA AKIBETLERİ!

22.05.2024
52
A+
A-

Sakın ola ki kimse öküz altında buzağı aramasın!

Çünkü yazının ilerleyen satırlarında geçmişten bazı örnekler versem de bu yazıdaki yöneticilik ve idarecilik anlatılırken kast edilen özel bir şahıs yoktur.!

Eskilerin tabiriyle idareyi maslahatta her zaman idarecilik yapanlar hizmet verdiklerinin işlerini kolaylaştırıp kamudan en iyi hizmeti en kısa zamanda ve bu hizmetin bir mali değeri var ise bunun en uygun bedelle karşılanmasını sağlayan ve dolayısıyla hizmet alanları memnun edendir.!

Dolayısıyla hizmet vereninde öncelikle aldığı maaşı hak etmesinin yanında bakmakla yükümlü olduklarına helal rızık götüren içtiği suyu ve solduğu havayı da hak etmenin kalp rahatlığı içinde olur.

Çünkü idarecilik yapanda belirlenen kanun ve yönetmelikler ile genelgeler çerçevesinde hizmet etmiş olsa da bunları olabildiğince kamu yararına yorumlar.

Yani hizmet ederken katı kanun, yönetmelik ve genelgeler arkasına saklanmaz.

İnisiyatif kullanır,  idare eden, uzlaştıran ve alternatif bulan gereğinde kamuyu zarar sokmayacak şekilde risk alır.

Mesai saatleri kalıpları içine kendisini hapsetmez.

Emrindekilerinde hizmet ederken mesai kalıpları içine girip “Mesaim bitti, kanun böyle diyor, yönetmelik böyle diyor, genelge böyle diyor” ların arkasına da izin vermez.

Bundan dolayı da başarılı olur.

Bu konuda ilk örnek çok partili sisteme geçilmesinden sonra milletin bağrına bastığı Şehit Başbakan Menderes ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını da gerçekleştiren Başbakan Ecevit ile Başbakan Yardımcısı Erbakan oldu.

MSP hükümeti ile koalisyonda risk alan inisiyatif kullanan Ecevit maalesef daha sonra 28 Şubat Cuntasının baskıları ile onların dümen suyuna girerek idarecilik yerine yöneticiliği tercih etti.

Günümüzde ise idarecilikle artıları çok, eksileri artılarına göre daha az olan artılarının çokluğunu iradesini kullanarak başaran Cumhurbaşkanı Erdoğan buna somut örnektir.

YÖNETİCİ KANUN, YÖNETMELİK -GENELGE ARDINA SAKLANAN, BÜROKRATLARIN YÖNLENDİRDİĞİ RUTİNİ YAPANDIR!

İdarecinin inisiyatif kullanması, kanun, yönetmelik ve genelgelerin yorumunu vatandaşın lehine göre yapmasının aksine yönetici katı kuralcı olarak kanun, yönetmelik ve genelgeleri öne sürerek adil ve başarılı idarecilerin millete hademe olmasının aksine vatandaş üstünde  kamu hakimiyetini savunan buna da kanun, yönetmelik ve genelge  ardına  saklanarak yapan rutinden öteye geçmeyen görevi de hayatı  gibi vasat olandır.

Yine yönetici kalıplaşmış sistemin dışına asla çıkmaz makamındaki görevi boyunca işten eve gidip haftayı, ayı, yılı ve nihayetinde emekliliğini bekleyen vasat bir hayat sürer.

Tüm işlerde kendisine bağlı olanların parafını gördüğü evrakı imzalar.

Kendisinin iradesi olmadığından icraatları kendisine bağlı bürokratların yönlendirmesi planlamasının konu mankenidir.

İDARECİ GÖNÜLLERDE TAHT KURAR,YÖNETEN GÖREVİ BİTİNCE  KAĞIT GİBİ BURUŞTURULUP KENARA ATILIR!!!

Tarihçi değilim, fakat özelde Aksaray tarihi ve milletimizin tarihini genelde ise  insanlık tarihini  her fırsatta okurum.

Okuduklarımdan görevi boyunca idarecilik yapmayanların  emrindekilerin sözüm ona rutinlerinin konu mankenliğinden öteye gidemediği ve yakasını emrindekilerin ellerine verip onların maskarası olan nice örneklere rastlanılır.

Bunu 66 yıllık ömrüm ve 48 yıllık mesleğimde de çokça gördüm

Bunlar makamdayken etraflarında pervane dönenler işleri bitince allemi cihan ilan ettiklerini “Kral öldü ,yaşasın yeni kral” tabirindeki gibi bir anda terk edip bir kağıt gibi buruşturup kenara atarlar.

Kadim tarih boyunca  idarecilikle halka hizmeti Hakkın rızası için yapanlar ise mevki ve makamından ayrıldıktan sonrada emrindekilerin  sağ duyuluların tamamıyla birlikte milletinde gönlünde, sofrasında  baş köşeye sahipken kendilerine olan sevgileri hayatları boyunca hatta Hakka yürümelerinden onlarca  ile  yüzlerce yıl geçse de devam eder.

Tüm atanmış ve seçilmişlerin gerçek manada bir idarecilikle Hakkın rızası için milletin gönlüne girerek dualarını almaları ,hiç kimseye faydası olmayan yöneticilikten ve  konu mankenliği ile maskaralıktan kurtularak amel defterlerini kapatmayacak sadakayı cariyeler işlemeleri dileğiyle.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.