DOLAR 32,5444
EURO 35,0699
ALTIN 2.443,14
BIST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 30°C
Açık
Niğde
30°C
Açık
Cum 31°C
Cts 30°C
Paz 31°C
Pts 32°C

HÜKÜMET AKSARAY VE BÖLGEYLE BİRLİKTE KENDİ İSTİKBALİ İÇİNDE MİLLETİN SESİNE KULAK VERMELİ

20.03.2023
314
A+
A-

Yeryüzünde maddi ve manevi ilimlerin gelişmesini sağlayan bir çok ilk ile tekin merkezi olduğu beşeri bilimle kesinleşen 11000 yılı aşan geçmişiyle tartışmasız olarak şehirlerin atası olan, Selçuklunun tamamında ve 5.5 asır boyunca Osmanlı devletinin önemli vilayetlerinden olmasına rağmen Osmanlının kadim idare sistemi olan eyalet sisteminden Vilayet sistemine geçilmesinin faturası Aksaray’a kesildi.
Alınan akılla asla izahı olmayan bir kararla tarih boyunca alakamız olmayan, ekonomik ve kültürel yönden de bize katacağı bir şeyi olmayan Niğde’ye 1845’de alınan kararla Aksaray akla ziyan bir şekilde bağlanırken, 7500 yıl kendisine bağlı olan Şerefli Koçhisar ise Konya’ya bağlandı.
Tarih boyunca başkentlik ve önemli vilayet merkezi olan Aksaray bunu asla kabul etmese de bu dayatılan zorlama 13 Ekim 1920’ye kadar 75 yıl devam etti.
Bu tarihte BMM’ ye Niğde ilinden katılan başkanı Mustafa Kemal Paşayı ikna eden Aksaray’ın hayırlı evladı Çorakçı Zade Vehbi Beyin çabasıyla kabul edilen ve 102 yıl önce yarına denek gelen 21 Mart 1921 günü resmi gazetede yayınlanan 40 numaralı kanunun yürürlüğe girmesiyle merkez ilçesi şehrimiz olan vilayet kuruldu.
TÜRKİYENİN HER YÖNÜYLE GELİŞEN ELKTİRİĞİ SANAYİSİNDE VE AYDINLATMASINDA KULLANAN İLK 10 İLDEN BİRİ OLMASINA RAĞMEN AKLA ZİYAN ŞEKİLDEKİ BAHANEYLE 1933 DE YENİDEN İLÇE YAPILDIK!!
Bu günkü bu konudaki haberde de belirtildiği gibi 1933’de Türkiye’nin elektrik enerjisini hem sanayisinde, hem de aydınlatmasında kullanan Türkiye’nin o zamanki iki elin parmaklarını geçmeyen yerlerinden biri olmamıza, Nevşehir ve Konya ile Şereflikoçhisar arasına o dönemin yüksek standartlı yolları olan şose ile bağlantı sağlanmasına günümüz 15 Temmuz Milli İrade meydanındaki 3 tarihi bina ile İl Halk Kütüphanesi ,Aksaray Lisesi, Valilik Konağı ve Yollar İdaresi Binasıyla ülkemizin elektrikle çalışan ilk un fabrikasına sahip olan.
Ordu ile Kızılay’ın un ihtiyacını karşılayan fabrika ile bir taraftan Kızılay ile TSK’nın ihtiyacı olan un karşılanırken un üremi esnasında çıkan kepek ile bölge hayvancılığının gelişmesine katkı sağlanırken kendi bankasına sahip iken, dönemine göre modern olan ve günümüzde binası duran Memleket hastanesini hizmete açmasına.
İl genelinde vatandaş devlet iş birliğiyle eğitim binaları bir ,bir yapılarak hizmete açılırken 1933’de akla ziyan şekilde ilçe yapıldık.
Vatandaşlarımızın bu günkü haberde de belirttikleri gibi 90 yıl önce bugün öne sürülen aslı astarı olmayan bahane ile ilçe haline getirilmemize sebep olan olumsuzlukların başında gelen demiryolu hatları dışındaki olumsuzluğun zamanında ortadan kaldırılmaması halinde tarihin tekerrürü bizim için kaçınılmazdır.!!!
Tarihin tekerrür etmemesi için öncelikle zaman geçirilmeden 2021’in 20 Ağustos günü ihalesi yapılan fakat Danıştay’a açılan dava ile iptal edilen iki ilçelik esaretimizin ana sebebi olan ilimizi Ulukışla demir yolu hattı üzerinden limanlara ve ham madde merkezlerine bağlayacak olan Aksaray-Ulukışla Demiryoluna en kısa zamanda ihalesinin bitim tarihide belli olacak şekilde yapılarak çalışmalarına da zaman geçirilmeden başlanarak geçen zamanın telafi edilmesi.
İlimizin merkez ilçesi ile birlikte komşumuz Şereflikoçhisar’la güzergahta bulunan Kulu, Cihanbeyli, Haymana, Ulukışla, Ereğli ve Altunhisar ilçelerinin de can damarı olan etrafındaki tesislerde 75 bin kişiye ekmek veren 15000 çalışan bulunan E. 90 Karayolunun Ankara-Niğde Otobanından 5 Şubat 2017 günü dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan onaylı güçlendirme çalışmalarının zaman geçirilmeden gerçekleştirilmesi.
Dekanı atanan Diş Hekimliği Fakültesinin ASÜ Eğitim ve Araştırma hastanesindeki gibi vatandaşa hizmet verecek şekilde eğitime başlamasının sağlanması, zaman geçirilmeden sağlıkta 3. Kaz ayağı olan Eczacılık Fakültesinin de planlanmasıyla ilimizin coğrafi konumunda gelen avantajının da kullanılarak her yönüyle sağlık merkezi olmasının sağlanması zaman geçirilmeden ASÜ araştırma hastanesinin yanında ilimize bir Devlet hastanesini de yapımının planlanması.
İlimizin tüm yer altı ve üstü zenginliklerinin tespiti, bunların aidiyetlerinin de mutlaka tesciliyle sahip olduklarımızın ilimiz ,bölgemiz ve ülkemiz insanlarının hayat standardının yükseltilmesinin sağlanması gerekir.
Vatandaşın bu tamamı haklı olan isteklerinin Ak Partinin ve ilimizle bölgesel durumumuz nedeniyle gelecek hizmetlerin bölgemizle ülkemize yapılacağı gerçeğiyle gerekenlerin zamanında yapılması, aksinden ise sebep olacağı olumsuzluklar nedeniyle uzak durulması dileğiyle. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.