DOLAR 32,3567
EURO 34,4385
ALTIN 2.491,43
BIST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 17°C
Az Bulutlu
Niğde
17°C
Az Bulutlu
Cts 18°C
Paz 18°C
Pts 22°C
Sal 22°C

1’E 10 KARLA YILIN TAMAMINDA ORUÇ TUTMUŞ SEVABI VEREN İBADET “ŞEVVAL!!!”

26.04.2023
243
A+
A-

Bilindiği üzere Ramazan 11 Ayın Sultanıdır.
Ramazan ayında tutulan Oruç 11 ay boyunca tutulan oruca bedelidir.
Yani Ramazan ayı boyunca oruç tutan Müslüman yılın 11 ayı oruç tutmuş gibidir.
İslam âlimlerinin bu konudaki genel kanaati Ramazan boyunca tutulan orucun her bir günü 11 gün oruç tutulmuş gibi sevap kazanıldığından Ramazan ayı orucu yılın 11 ayına bedeldir.
İçinde onun bulunmadığı 1000 aydan daha kıymetli Kadir Gecesini de bağrında barındıran Ramazan ayının bitmesiyle Mevla’mızın kullarına sunduğu fırsatlarda bitmiyor.
Bu fırsatlardan birisi ise Ramazan orucunun ardından gelen Şevval orucudur.
Ramazandan sonraki ay olan içinde bulunduğumuz Şevval ayında tutulan 6 gün orucunun ise çok önemli bir ibadet olduğu asla inkar edilemez.
Şevval ayında tutulan 6 günlük oruçla da ayın geriye kalan günlerinin tamamı oruçla tutulmuş sayıldığından Ramazan dan sonra bu orucu da tutanlar 11 aya birde bu bir aylık oruç sevabını da İznillah kazanmalarıyla yılın tamamını oruçlu geçirmiş sevabına kavuşulacaktır.
ŞEVVAL ORUCUNUN DAHA İYİ ANLAŞILMASINI SAĞLAYACAK BU KONUDAKİ BAZI SORU VE CEVAPLAR!
Soru:1- Şevval ayında tutulan orucun fazileti nedir?
Cevap: Her zaman oruç tutmak sevaptır. Hadis-i Şerifte, “Oruç, Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır” buyuruldu. (Buhari)
Şevval ayında tutulan orucun çok sevabı vardır.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) Mübarek Hadisi Şeriflerinde ”Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.” [Taberani]
“Ramazan orucu ile Şevvalde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.” [İbni Mace]
“Ramazan ayı orucu artı on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.” [İbni Huzeyme]
ŞEVVAL ORUCU ARALIKSIZ VEYA ARA VERİLEREKTE TUTULABİLİR
Bazı âlimler, bu 6 gün orucun vakit geçirmeden, bayramdan sonra hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişlerdir.
Bu oruçları aralıklı tutmak da caizdir.
Şevval ayında tutulan nafile veya kaza oruçlarını Pazartesi ve Perşembe günleri tutmak daha iyidir.
Bu konudaki. Hadis-i şeriflerde “Ameller, Pazartesi ve Perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim.” [Tirmizi]
“Pazartesi ve Perşembe, günahların affedildiği gün olduğu için oruç tutuyorum.” [Müslim],”Cennetin kapıları Pazartesi ve Perşembe günleri açılır.) [Müslim]
Soru:2- Şevval ayına girdik. 6 gün orucuna başladım. Ramazanda âdet olduğum zaman tutamadığım oruçlarım oldu. 7 gün tutamadım. 6 günlük oruç diğerinin yerine geçer mi? Yoksa 6 Günü şevval 7 günü ise tutmadığım oruçların kazası olmak üzere toplam 13 gün mü oruç tutmam mı gerekiyor?
ŞEVVAL ORUCU İLE BİRLİKTE KAZAYADA NİYET EDİLİRSE TUTULMAYAN ORUÇLARIN KAZASIDA YERİNE GETİRİLİR!!
Cevap: Altı gün orucu tutarken kazaya da niyet ederseniz hem kazanız ödenmiş olur, hem de Şevval ayında oruç tutma sevabına kavuşmuş olursunuz.
7 gün kaza tutarsanız borcunuz kalmaz.
Soru:3- Şevval ayında tutulan altı gün orucu (kaza ve nafile oruca niyet ederek) peş peşe tuttuk. Kimisi Pazartesi-Perşembe tutulması gerektiğini söylediğinde kötü bir niyet olmadan, bir an önce tutmak manasında (Altı gün orucu bir an önce tutup kurtulalım) dediğimiz oldu bunu söylemenin bir mahzuru var mı?
Cevap: Oruç tutanın kötü niyeti olur mu? Siz onu kendinize bir görev hissettiğiniz için öyle dediniz.
Namaz için de aynı şey söylenir. (Hele şu namazı bir an önce kılalım veya önce namazı kılalım da kurtulalım) demek küfür olmaz.
Çünkü borçtan bir an önce kurtulmak demektir.
Soru:4- Biz komşularla altı gün oruçlarımızı tuttuk. Bir hanım, “Kadınların tutması gereken bir borcu varsa, bu altı gün nafile orucu tutamaz “dedi.. Bu doğru mu?
Cevap: Farz Namaz borcu olan nafile ve sünnet kılamaz şeklinde bir kanat var ise de alimlerin geneli de Namaz borcu olanlarında hem kazalarını kılabilecekleri, hem de nafile Namazı da kılabilecekleri şeklinde içtihatları vardır.
Oruç borcu olanlar bu ayda kazalarına da niyet ederek hem kazalarını kılarlar ,hem de Şevval orucunu tutmuş olurlar
Soru:5- Şevval ayında tutulan 6 gün oruç, şevval ayı içerisinde hangi gün olursa olsun tutulabilir mi?
Cevap: Genel kanaat bir an önce bu güzel sevabın kazanılması için acele etmekte fayda olduğu yönündedir, fakat asıl olan Şevval ayının içinde yani Ramazan ayının bitiminden sonra başlayan ayın bitiminden önce bu 6 günü orucunu tutmaktır.
Bu nedenle isteyen Bayram ın ilk günü olmamak kaydıyla Bayramdan hemen sonra başlayarak aralıksız veya Pazartesi Perşembe günleri ile bir gün tutup bir gün ara vererek te tutabilir.
Önemli olanı Ay içinde 6 Gün’e orucu tamamlamaktır.
Soru:6-: Ben 6 gün orucuna başladım. İkincisini bugün tutacağım. Ancak dün gece biraz uykulu idim, yemeği yiyip yattım. Sabah kalktığımda niyet etmediğimi hatırladım. Ancak gece yatarken hanımıma “Ben sahura kalkacağım yarın ve diğer günler (14-15. günler de) oruç tutacağım dedim. Böyle yapmam niyet yerine geçer mi?
Cevap :Sahura kalkıyor hem de yemek yiyorsanız sözle niyet etmemiş olsanız bile fiilen bu sahura ertesi günkü oruç için kalktığınızdan fiilen niyet etmiş olduğunuzdan niyet yerine geçer.
Hatta acele edip, vakit bitmeden şunu içeyim şunu da yapayım deniliyor, bunlar da niyettir.(*)
Ramazan ayıyla birlikte Şevval ayında tutuğumuz oruçlarımızın da Mevla’mızın rızasına uygun olması ve sevabından kana kana içmemiz.
Bu güzel ibadetle yılın 12 ayı oruç tutma sevabına da kavuşmamız, hatta Şevval orucunu tutarken aynı zamanda da kazaya da niyetlenerek çeşitli sebeplerden dolayı tutamadığımız oruçlarımızı da tutma sevabına kavuşmamızın yanında kaza oruç borcundan da kurtulmamız için zaman geçirilmeden bu güzel orucun tutulması dileğiyle.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
(*) Bu yazıyı yazarken “islam.com sitesinden faydalanılmıştır. Emeği geçenlerden Mevla’mız razı olsun.
Ali Genç.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.