DOLAR 32,5119
EURO 34,6244
ALTIN 2.502,34
BIST 9.563,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 24°C
Az Bulutlu
Niğde
24°C
Az Bulutlu
Per 22°C
Cum 20°C
Cts 20°C
Paz 21°C

DÜNYADA BU KADAR ÖZELLİĞE SAHİP KAÇ ŞEHİR VAR?

21.07.2023
142
A+
A-

 

Bu şehir İnternet’e girilip dünyanın en eski şehirleri yazıldığında karşımıza çıkan ilk şehir olduğu ve tarihinin milattan önce 4000 yıllarına dayandığı belirtilen Suriye’nin başkenti Şam şehrinden 5000 yıl, üçüncü şehir olarak belirtilen Lübnan’daki şu anki isli Cübeyl olan tarihi milattan 5000 yıl öncesine dayanan Biblos şehrinden 4000 yıl eski ve ikinci şehir olarak yer alan tarihinin milattan 10.000 yıl öncesine dayandığı belirtilen Eriha’nın ardından Milattan önce 9000 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski 2 şehri olma özelliğiyle kadim tarihinin istisnasız olarak şehirlerin atalarından olan yerdir.
DÜNYADA İLK BEYİN AMELİYATININ YAPILDIĞI,BAKIR SANAYİSİNİNİ İLK BAŞLADIĞI YER!!!
Burası tarihi geçmişi milattan 9000 yıl öncesine! yani günümüzden 11000 yıldan fazla geçmişe sahip olduğu ilmi kanıtlarla ispatlanan bir yerdir.
Türk ve Fransız bilim adamlarının ortak araştırmasıyla orta çıkan bilgilere göre yeryüzünde yani insanlık tarihinde hububatın ilk defa yetiştirildiği yerdir.
Dünyada şu anki bulunan inşaların etinden, sütünden ve deri ile tüm uzuvlarından faydalandıkları hayvanların ilk evcilleştirildiği yerdir.
Dünyada ilk beyin ameliyatının yapıldığı yer.
Anadolu’da ilk bakır işlemeciliğinin yani ilk bakır sanayisinin başladığı yerdir.
DEMİR’İN DÜNYADA İLK KULLANILDIĞI, ALTININ SAFLIK DERECESİNİN ÖLÇÜLDÜ YER!
Dünyada demir madeninin ilk kullanıldığı yer.
Dünyada Altın’ın saflık derecesinin ilk ölçüldüğü yer.
KAPADOKYA KRALI TARAFINDAN YENİDEN İMAR EDİLİP İSMİNİ VEREREK DEVLETİNE BAŞKENTİ YAPTIĞI YER!!!
M.Ö.1. yüz ila. MS.17 yüzyılda yaşayan Kapadokya kralı Archelaus(Arkelias) tarafından yeniden kurulurcasına imar edilip ülkesinin merkezinde olmasından dolayı ismini vererek başkenti yapılan günümüzde merkez ilçesiyle birlikte ilçelerinin tamamı ile birlikte Kapadokya bölgesinin merkezinde yani kalbinde bulunan yer.
SULTAN 2. KILIÇARSLAN TARAFINDANDA YENİDEN BAŞTAN İMAR EDİLİP YAZLIK VE SAKRE BAŞKENT YAPILAN YER!!!
1189 yılında Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan tarafından yazlık ve askeri başkent yapılan yer.
1’İ 3 PADİŞAHA ŞEYHUL İSLAMLIK YAPAN 3 ŞEYHUL İSLAMIN VE 2 PADİŞAHA 1 VEZİRİAZAMLIK YAPANIN MEMLEKETİ
Kendisi(Şeyh Cemaleddini Aksaray i) Karaman beyliğinin ve torunlarından biri Kölemen Sultanı Kayıt bay’ın Şeyhul İslamı(Emüdiddini Aksaray’i) diğeri Osmanlı devletinde 3 Padişah’ına Şeyhul İslamlık yapan(Zembilli Ali Efendi) ile iki Osmanlı Padişahının Veziri Azamı Piri Mehmet Paşanın memleketi.
TÜM YARATILANLARI YARATANDAN DOLAYI SEVEN DÜNYANIN EN BİLİNEN HUMANİSTİ YUNUS EMRE’NİN VATANI!
İslam Ümmeti olma bilinciyle özde Müslümanları ve genelde ise tüm yeryüzün bilinen ilk hümanisti olmasını sağlayan ve duygularını ”Elif eyledik ötürü, Pazar eyledik götürü tüm yaratılanları severiz yaratandan ötürü” dizeleriyle ilan eden Yunus Emre ve hocası(Şeyhi) Taptuk Emre hazretlerinin memleketi.
70 BİN EVLİYANIN VE BAĞDAT FATİHİ GENÇ OSMANIN MEMLEKETİ!!!
Merkezi Aksaray sınırları içinde bulunan kolları ise Ankara, Konya, Nevşehir ve Kırşehir illerinin içlerine kadar uzanan Ekecik sıra dağlarının büyüğü Büyük Ekecik dağının tepesindeki Topçu(Ekecik baba) Yanyurt köyü sınırları içindeki Battal Gazi Hazretlerinin babası Hüseyin gazi ve Koyun yatırmaz baba başta olmak üzere 70.000 Evliyanın mekanı.
Bağdat kalesinin surlarına Osmanlı sancağını asan ve bundan dolayı Osmanlı Sultan 4.Murat yerine kendisine ”Bağdat Fatihi” unvanı verilen Genç Osman’ın memleketi.
1’DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLMAK ÜZERE TÜRKİYENİN EN ÇOK KERVAN SARAYINA SAHİP İLİ!
Sınırlarına girişten çıkmalarına kadar kendileri ile yük ve binek hayvanlarının barınma ile yeme içmelerinin ve tedavilerinin mazereti yok ise 3 gün, var ise mazeretin ortadan kalkmasına kadar ücretsiz karşılanan, yükleri ile hayvanları yeryüzünde ilk defa sigortalanan Kervansarayların en büyüğü olan Sultanhanı ile bu handan küçükte olsalar ayni işlevi yerine getiren ayakta olan 4 kervansarayıyla Türkiye’nin en çok kervansarayına sahip ili.
Döneminde 366 hasta tedavi odasıyla dünyanın en büyük hastanesi olan Şifahanenin bulunduğu yeri.
BİLEREK EĞRİ YAPILAN 800 YILLIK EĞRİ MİNARE,TARİHLE TABİATIN VE İSANLARIN YAŞADIĞI EN UZUN VADİSİNE SAHİP
Yeri yüzünde istenerek ve bilerek eğri yapılan ilk yapısı olmasına rağmen 800 yıldır ayakta olan eğri minarenin bulunduğu.
İnsanların ve tarihin birlikte yaşadığı 14 Km uzunluğundaki zamanında 70.Bin nüfusuyla döneminin dünyadaki en büyük şehirlerinden bile büyük nüfusa sahip olan 124 mabetti bulunan bu özelliğiyle dünyanın en uzun ve en derin büyük vadisi olan içinde Akdeniz bitkileri yetişebilen Ihlara Vadisinin bulunduğu yer.
Osmanlı İmparatorluğunun onca şanlı zaferlerindeki toplarda, daha sonra ise tüfeklerinde kullanılan barut’ un üretildiği devletin nadir şehri.
İSTANBUL AKSARAY İLE KARAKÖY’E İSMİNİ VEREN, TRAKYA KIBRIS VE PONTUS’U MÜSLÜMANLAŞTIRANLARIN DİYARI!
İstanbul’un ilk yerli Müslümanlarının 1469-72 yıllarında götürülüp yerleştikleri ve gidenlerin gittikleri yer olan şehrimizin ismi olan Aksaray ile ilçesi Ortaköy ve günümüz Ortaköy ilçesiyle Balcı Mahallesi arasındaki Karaköy’e isimleri verilenlerin, yine Batı Trakya, Pontus’un yıkılmasından sonra buraya ve Kıbrıs adasına yerleştirilenlerin ve buralardakilerin atalarının memleketi olan Aksaray kadar dünyada bu kadar özelliğe sahip başka yer var mı?
Ancak bu yazımda bir kısmını verdiğim özellikler başta olmak üzere daha sayılmayacak nice, nice yer üstü ve altı değerlerine sahip Aksaray’ımızın bu sahip olduklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi maalesef şimdiye kadar sağlanamadı.
Şimdiye kadar hakkıyla değerlendirilmeyenlerin Doç. Dr. Vali Aydoğdu döneminde Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Hüseyin Altınsoy, Ramazan Kaşlı ve Turan Yaldır ,Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer ,İGM başkanı Mehmet Tüzün Meslek Odaları ve STK yetkilileriyle hakkıyla değerlendirilmesi ,en azından bunun programlanarak dönemindi ise programlananların bir çoğunun gereğinin yapılmasının sağlaması dileğiyle.
Cuma’mız mübarek olsun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.