DOLAR 32,5004
EURO 34,6901
ALTIN 2.496,45
BIST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 19°C
Açık
Niğde
19°C
Açık
Paz 21°C
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 26°C

ASÜ’NÜN TEMELİ AKSARAY MYO HANGİ ZORLUKLAR AŞILARAK KURULDU?!!!

04.03.2024
45
A+
A-

Cuma’dan devam.
Aksaray’a üniversitesinin temeli olan Meslek Yüksek Okulunun kurulması konunun 1. derecede şahidi ve Hakkın bu kullarının içindeki en edna kuluna da çorbada tuzunun olmasını bahşetmesinden bu başarının başından sonuna kadar takip ettiğim ASÜ’nün kuruluşu kadar kıymetli ve samimi bir mücadelenin eseridir.
AKSARAY MYO“İLÇE’YE GÖZ DOKTORU VE ANADOLU LİSESİ” BAŞLIKLARIYLA BU HİZMETLERİN BİLE LUTUF OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ BİR ZAMANDA MEMLEKETİMİZİN HAYIRLI EVLADI VE EFSANE SİYASETÇİSİ ORHAN AYDIN’IN ESERİDİR!!!
ASÜ’ nün temeli olan MYO’ nun 1986-87 nin kurulmasının ne kadar zor olduğunun anlaşılması o dönemdeki ismi “Genel basın” olan günümüzde ise” Ulusal medya” olarak bilinen iki haberimin başlığı okunduğunda daha iyi anlaşılır.
Hemşerimiz Göz Doktoru. Gündüz Güven’in göz doktoru olarak atanması haberini gönderdiği 1976-1995 arası il ve bölge temsilciliğini yaptığım dönemin ülkemizin en çok satılan gazetesi Günaydın’a gönderdiğim ”Aksaray’a Göz Doktoru Atandı” haberi bu atama ve yine merhum iş adamı Hazım Kulak’ın yaptırdığı Anadolu Lisesi haberinin ilçeye bu hizmetlerin verilmesi bir lütufmuş gibi yayınlana iki ayrı haberde ”İlçeye Göz Doktoru ve İlçeye Anadolu Lisesi” ile daha iyi anlaşılır.
Tüm önemli hizmetlerin ancak önem sırasına göre en büyüğünden en küçük vilayetlere yapıldığı bir dönemde memleketimizin hayırlı evlatlarından ve gerçekleştirdiği hizmetleriyle Aksaray’ın iki elin parmaklarını geçmeyen efsane siyasetçilerinin arasını bileğinin gücüyle giren Orhan Aydın Ağabey’in olağan üstü başarısıyla Aksaray Üniversitesinin temeli olan samimi çalışmaları anlatmaya Cuma günü kaldığım yerden devam ediyorum.
2-Fizikî devir çalışmaları Uzm. Orhan Aydın tarafından sonuçlandırıldıktan sonra Aksaray için en yararlı olabilecek bölüm çalışmaları tekrar gündeme alınmış ve ilk etapta Süt ve Süt Ürünleri Bölümü, Motor Bölümü, İnşaat Bölümü, Makine Bölümü ve Mantarcılık Bölümünün açılması kesinlik kazanmıştı.
Selçuk Üniversitesi Senatosunun kararı ve YÖK’ün de onaylaması ile Aksaray tarihinde ilk Yükseköğretim Kurumu açılmasıyla Aksaray’da Tevhidi tedrisat kanun ile Medreselerin kapatılmasından 62 sene sonra İlk Yüksekokuluna kavuştu.
Günümüzden yaklaşık otuz yedi sene önce yürütülen bu çalışmalar ilçelere bakışın ete kemiğe büründüğü iki gazete haberinden de anlaşılacağı; gibi henüz Türkiye’de Üniversitelerin dahi yaygınlaşmadığı, hatta henüz onlarca vilayetlerde dahi fakülte ve M.Y.O.’larının açılmadığı bir dönemde, Selçuk Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu’nun açılmış olması fiziki şartların oluşması ve iyileştirilmesi açısından son derece isabetli olmuştu.
3-Yükseköğretim kuruluşları bilhassa o senelerde öğretim elemanı temini konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktaydı.
Taşraya henüz alışmamış olan öğretim elemanları, hele de bir ilçeye gitme konusunda olumsuz davranış gösterebiliyorlardı.
Bu itibarla SÜ Aksaray MYO’ na akademik kadro temini için ciddi bir çalışma gösterilmiştir.
Bunun için SÜ Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Nasuh Öder, SÜ Mühendislik Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet Berksoy gibi öğretim üyelerinin (şahsi dostluk ve ikna sonucunda) Konya’dan gelip-giderek ders vermeleri sağlanmıştı.
4- En büyük adım, Selçuk Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşunu sağlamak, ikinci büyük adım da bütün Türkiye’de akademik kadronun çok yetersiz olduğu bir dönemde akademik kadronun temini ve derslerin başlamış olmasıdır.
5-Aksaray Üniversitesinin temeli SÜ Aksaray Meslek Yüksekokulu ile atılmış, Aksaray’da Üniversite şuurunun oluşması sağlanmış, bu okulun açılmasıyla Aksaray’a ticarî ve kültürel zenginlik getirilmiş, Niğde’nin baskın anlayışından kurtularak; Aksaray’da üniversite kurulması düşüncesinin temeli atılmıştı.
Bu sürecin temeli aktüel gelişmelerden fırsat buldukça yazılarımda dile getirdiğim yazılarımda her vesileyle belirttiğim gibi 1986-1987 eğitim yılında Prof. Dr. Halil CİN ve Uzm. Orhan AYDIN tarafından atılmış ve gerçekleştirilmişti.
Aksaray çok uzun Selçuklu; Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi döneminde ilk defa Müdürlüğüne hemşerimiz günümüz Profesörlerinden o zaman Doçent olan İsmet İrez yönetimindeki okulla Yüksek eğitim ve öğretim kurumuyla yeniden buluştu.
Emeği geçenlerden vefat edenlerine Mevla’mızdan rahmet yaşayanlarına ise sağlık imanlı uzun ömürler diliyorum.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.