DOLAR 32,5004
EURO 34,6901
ALTIN 2.496,45
BIST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Niğde 19°C
Açık
Niğde
19°C
Açık
Paz 21°C
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 26°C

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ(ASÜ) 18 YAŞINDA!!!

16.03.2024
35
A+
A-

ASÜ ile Aksaray’ın ortak istikbalinin ilki tüm resmi ve özel kurumlarla Meslek Odalarıyla STK’ların işbirliğiyle tarihle kültürle yer altı ve üstü zenginliklerinin bilimsel olarak tespitiyle bunların zaman geçirilmeden en verimli şekilde değerlendirilmesinin zaman geçirilmeden yol haritasının belirlenmesinde.

*İkincisi TIP Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültelerinin kendi hastanelerinin kurulara tam kapasiteyle çalışmalarının sağlanmasıyla, tüm fakülte ve yüksekokullarının mahallin(yerelin) ve bölgenin meselelerinin çözümüne yerinde odaklanmaları için eğitim kurumlarının tüm il sathına yayılmasında.

30 Aralık 2005 günü sabaha karşı TBMM’sinde kabul edilen kanunun dönemin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilmesinden sonra aynı kanunun 1 Mart 2006 günü TBMM’sinde yeniden kabul edilmesinden sonra 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanunun Ek 64. Maddesiyle kurulan Aksaray Üniversitesi yarın fiilen 18 yaşını tamamlayacak.
Sloganı “Evrensel Düşünen Yereli (Mahalliyi) Gözeten” olan Türkiye’nin 81 ilinin tamamından ABD ile birçok Afrika ülkesi, kıta Avrupası, Rusya Federasyonu, Türki Cumhuriyetleri, İran, Pakistan, Malezya ve Endonezya başta olmak üzere dünyanın 58 ülkesinden 1930 yabancı öğrenciyle birlikte toplamda çeyrek yüz bin civarında öğrencinin eğitim aldığı ASÜ her geçen gün gelişip büyüyün akademik eğitimi yüksek standartlarda veren bir eğitim kurumu.
13 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 21 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki çeyrek yüz bine yaklaşan öğrencisiyle milletler(uluslar) arası ve milli(ulusal) camiada elde ettiği başarılarıyla dikkat çeken tam zamanlı olarak deneyimli, dinamik ve yetkin(İşinin ehli/liyakatli) 916 öğretim elemanı, 332 idari personeli ve 184 yardımcı personelle çalışmaları sürdüren üniversite yönetiminden il ile bölgenin istikbali için Aksaraylılar iletecekleri dileklerinin gereğinin yapılmasını bekliyorlar.
KAMUOYU’NUN BEKLENTİSİ MEVCUT KAMPÜS SAHASINDAKİ İNŞAAT VE BİNALARIN BAKIM MALİYETLERİNİN EMSALLERİNE GÖRE EN AZ %50 YÜKSEKLİĞİ NEDENİYLE YENİ BİR YERİN BULUNMASINA BAŞLANMASINDA!
Aksaraylılar 30 Aralık 2023 günü kurumun kuruluşunu sağlayan ilk kanunun kabul edilmesinin yıldönümünde kampüs sahasındaki inşaat maliyetleri ile bunları korumanın sıkıntıları nedeniyle buraya yeni inşaatların planlanmaması.!!!
KAMPÜSTEKİ AĞAÇ VE ÇİMLERİN MUTLAKA TATLI SU İLE SULANMALARI SAĞLANMALI!!!
Mevcut ağaç ve çimlerin ise bulunacak tatlı su ile sulanmasının yanında Üniversite tarafından ilin istikbali için iki istek dile getirildi.
Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş ile kurmaylarına seslenen Aksaraylılar Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Hüseyin Altınsoy, Ramazan Kaşlı, Turan Yaldır, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ve İGM başkanı Mehmet Tüzün’e;
“Aksaray’ın mutlu İstikbalinin ilki maziyi ve sahip olduklarımızın ASÜ tarafından tespitiyle bunların bilimsel olarak en verimli şekilde değerlendirilmesinin yol haritasının çiziminde ve çizilen haritanın yeri ile zamanında uygulanmasında.!!!
*İkincisi TIP fakültesinin mümkün olan en kısa zamanda kendi hastanesinin kurulmasının planlanması, planlanan hastane hizmete girinceye Eğitim ve araştırma hastanesinde olumsuzlukların gerekli kadro ekip ve ekipmanla takviye edilerek tam kapasitede çalışmasının sağlanması.
Zaman geçirilmeden Dişçilik Fakültesinin hizmet vermesiyle tüm fakülte ve yüksekokullarının mahallin ve bölgenin meselelerinin çözümüne odaklanmalarında.
Dile getirdiklerimizin gereğinin yapılarak ilimizin mutlu istikbalinin sağlanmasını bekliyoruz. ”dediler. (Haber, belge ve bilgi ile fotoğraflar Gazeteci Ali Genç arşivi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.